Problem 7 with the x ais A uniform magnetic field of magnitude 0.133 T is direct
ID: 2031284 • Letter: P
Question
Problem 7 with the x ais A uniform magnetic field of magnitude 0.133 T is directed along the positive x axis. A positron moving at 4.98E-6 m/s enters the field along a direction that makes an angle of ?-629 figure below) see The motion of the particle is expected to be a helix. The mass of a positron is the same as that of an electron: 9.11e-31 kg. The charge is +1.6e-19 C a) Calculate the pitch p of the trajectory Submit Answer Tries 0/6 b) Calculate the radius r of the trajectory Submit Answer Tries 0/6Explanation / Answer
a) p = vx*T
p = 4.98*10^6*cos(62.9)*(2pim/Bq)
p = 2.27*10^6(2*3.14*9.11*10^-31/0.133*1.6*10^-19)
p = 6.09*10^-4 m/s
b) r = mvsin(62.9)/Bq
r = 9.11*10^-31*4.98*10^6*sin(62.9)/0.133*1.6*10^-19
r = 1.89*10^-4 m