A parallel-plate capacitor consists of two square plates that measure 90 cm by 9
ID: 2032047 • Letter: A
Question
A parallel-plate capacitor consists of two square plates that measure 90 cm by 90 cm. An electron is launched at a 45° angle and a speed of 5x10^6 m/s from the center of the positive plate towards the negative plate. The electron hits the positive plate 4 cm away from where it was launched.
A) Prepare a graph. and Compute the electric field strength inside the capacitor.
B) Compute the charge Q on the positive plate.
C) Compute the smallest possible spacing between the two plates that allows the electron to move as described.
Explanation / Answer
Part a)
Electron will undergo a projectile motion
Range = (v2/a) sin 90 = 0.04
a = v2/0.04 = (5*106)2/(0.04)
a = 6.25*1014 m/s2;
Force on electron = (9.11*10-31)*6.25*1014
Force = 5.7*10-16 N
F= eE
E = F/e = 5.7*10-16/(1.610-19) = 3.6*103 N/C
So, electric field strength inside the capacitor = 3.6*103 N/C
Part c)
v2 = 2aH
H = v2/2a
H = 25*1012/(2*6.25*1014)
= 2*10-2 m
= 20 mm or 2 cm
Maximum spacing = 2 cm