Flywheels are large, massive wheels used to store energy. They can be spun up sl
ID: 2032362 • Letter: F
Question
Flywheels are large, massive wheels used to store energy. They can be spun up slowly, then the wheel's energy can be released quickly to accomplish a task that demands high power. An industrial flywheel has a 1.8 m diameter and a mass of 270 kg. Its maximum angular velocity is 1200 rpm Part A A motor spins up the flywheel with a constant torque of 53 N-m. How long does it take the flywheel to reach top speed? Express your answer to two significant figures and include the appropriate units Value Units Submit Part B How much energy is stored in the flywheel? Express your answer to two significant figures and include the appropriate units LA E- Value Units Submit Request Answer Part CExplanation / Answer
Given,
d = 1.8 m => r = 0.9 m ; m = 270 kg ; w = 1200 rpm = 125.66rad/s
A)T = 53 Nm
We know that
T = I alpha => alpha = T/I
I = 1/2 M r^2 = 1/2 x 270 x 0.9^2 = 109.35
alpha = 53/109.35 = 0.485 rad/s^2
alpha = w/t
t = w/alpha = 125.66/0.485 = 259.1 s
Hence, t = 259.1 s (= 4.32 min)
b)KE = 1/2 I w^2
E = 0.5 x 109.35 x 125.66^2 = 8.63 x 10^5 J
Hence, E = 8.63 x 10^5 J
c)P = E/t
E = E/2 = 8.63 x 10^5/2 = 4.32 x 10^5
P = 4.32 x 10^5/2.5 = 1.88 x 10^5 W
Hence, P = 1.88 x 10^5 W = 188 kW
d)w = sqrt (E/I) = sqrt (8.63 x 10^5/109.35) = 88.84 rad/s
alpha = w/t = 88.84/2.3 = 38.63 rad/s^2
T = I alpha
T = 109.35 x 38.63 = 4224.2 Nm
Hence, T = 4224.2 Nm