String 1 in the figure has linear density 2.70 g/m and string 2 has linear densi
ID: 2032903 • Letter: S
Question
String 1 in the figure has linear density 2.70 g/m and string 2 has linear density 3.10 g/m. A student sends pulses in both directions by quickly pulling up on the knot, then releasing it. She wants both pulses to reach the ends of the strings simultaneously (Figure 1) Figure 1 of 4 m String 1 String 2 Knot Li Part A Part B What should the string length L1 be? What should the string length L2 be? Express your answer with the appropriate units Express your answer with the appropriate units Ol Value Units Value UnitsExplanation / Answer
a)
the time taken to travel from the knot to the end of the string of length L1 is
t1=L1/sqrt[T/u1]
the time taken to travel from the knot to the end of the string of length L2 is
t2=L2/sqrt[T/u2]
Since t1=t2
L2/sqrt[T/3.1]=L1/sqrt[T/2.7]
L2=0.933L1
given L1+L2=4
L1+0.933L1=4
L1=2.07 m
b)
L2=4-2.07=1.93 m