The current through a coil as a function of time is represented by the equation
ID: 2033934 • Letter: T
Question
The current through a coil as a function of time is represented by the equation I(t) = Ae-bt sin(at), where A = 5.25 A, b = 1.75 x 10-2 s-1, and ? = 375 rad/s. At t = 0.790 s, this changing current induces an emf in a second coil that is close by. If the mutual inductance between the two coils is 4.14 mH, determine the induced emf. (Assume we are using a consistent sign convention for both coils. Include the sign of the value in your answer.) 3.56 What is the rate at which the current changes in this case? How does the induced emf depend on the rate of change of current? VExplanation / Answer
Induced voltage is given by V= -M*di/dt = -0.00414*d(I(t))/dt
But, di/dt = d(Ae^-bt*sin(wt))/dt = -be^-bt*sin(wt) + we^-bt*cos(wt)
So, di/dt = e^-bt(w*cos(wt)-b*sin(wt))
Using given values
di/dt = 163.6
So, V= -0.00414*163.6 = -0.677V