An astronaut who is repairing the outside of her spaceship accidently pushes awa
ID: 2034344 • Letter: A
Question
An astronaut who is repairing the outside of her spaceship accidently pushes away a 96.1-cm-long steel rod, which flies off at 14.9 m/s, never to be seen again. As it happens, the rod is oriented perpendicularly to the magnetic field in that region of space. The rod is moving perpendicularly to its length as well as to the direction of the magnetic field. The magnetic field strength there is 7.93 mT. What is the magnitude of the EMF, in millivolts, induced between the ends of the rod? Number 99.23 mVExplanation / Answer
Lenght of rod , L =96.1 cm
L = 0.961 m
Velocity of rod , v = 14.9 m/s
Magnetic feild, B = 7.93 mT
B = 7.93 * 10^-3 T
Magnitude of EMF induced , V = B * v * L
V = 0.961 * 14.9 * 7.93 * 10^-3
V = 0.1135 V
V = 113.55 mV
magnitude of EMF induced between the ends of rod is 113.55 mV