The figure shows a 0.3 kg baseball just before and just after it collides with a
ID: 2035454 • Letter: T
Question
The figure shows a 0.3 kg baseball just before and just after it collides with a bat. Just before, the ball has velocity v 1 of magnitude 11.5 m/s and angle ?? = 38.0°. Just after, it is traveling directly upward with velocity v 2 of magnitude 9.00 m/s. The duration of the collision is 1.00 ms. What are the (a) magnitude and (b) direction (relative to the positive direction of the x axis) of the impulse on the ball from the bat? What are the (c) magnitude and (d) direction of the average force on the ball from the bat? (a) Numbe (b) Numbe (c) Numbe (d) Numbe nits [kg.m/s or N-s unies IJni unice Uiii,Explanation / Answer
Ans:-
Given data :-mb = 0.3kg , v1= 11.5m/s, ?1 = 38deg
V2 = 9m/s, ?2 = 90deg , ?t= 1ms
Impulse J = ?P
So calculate initial and final momentum
x-axis
Pi =m*Vx = 0.3*-11.5*cos38=-2.72kgm/s
Pf = 0kgm/s
Y-axis
Pi = 0.3 * -11.5*sin38 =-2.12kgm/s
Pf = 0.3*12 =3.6kgm/s
?Px = Pfx-Pix =2.72kgm/s
?Py = 5.72kgm/s
J= ?P = sqrt(2.72^2 + 5.72^2) = 6.33kgm/s
? = tan^-1 (?Py/?Px) = tan^-1 (5.72/2.72) = 64.57deg
J = F*?t
J/?t = F
F= 6.33/ 1*10^-3 = 6.33*10^3N
Direction is same 64.57deg from xaxis