Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Can you give a clear explanation for Part C please! Chapter 23 Begin Date: 3/29/

ID: 2036334 • Letter: C

Question

Can you give a clear explanation for Part C please!

Chapter 23 Begin Date: 3/29/2018 6:30:00 PM Due Date: 4/5/2018 9:30:00 PM End Date: 4/19/2018 6:30:00 PM (1496) Problem 6: An inductor with L = 5.5 H is in a closed circuit with 1 = 0.85 A (see the diagram). When the switch is opened, the current goes to zero in At 0.15 s. Randomized Variables L-5.5 H 0.85 A At = 0.15 s ©theexpertta.com 33% Part (a) Express the magnitude of the average induced emf on the inductor, ave, in terms of L, 1 and M 33% Part (b) Calculate the numerical value of ave in volts. 33% Part (c) What is the direction of the current produced by the induced emf, counter-clockwise or clockwise? Grade Summary Deductions Potential Clockwise. Counterclockwise 0% 100% Submissions Attempts remaining:1 100% per attempt) detailed view Submit I give up Hints: 3 for a 0% deduction. Hints remaining: 0 Feedback: 0% deduction per feedback. -Lenz's law -Is the magnetic flux increasing or decreasing when the switch is opened? The induced emf will attempt to maintain the original current.

Explanation / Answer

Given,

L = 5.5 H ; I = 0.85 A ; t = 0.15 s

a)We know that

emf = L di/dt

b)emf = 5.5 x 0.85/0.15 = 31.17 V

Hence, emf = 31.17 V

c)Direction of the current is counter clockwie since, the current is decreasing so the induced current will be in the same direction as that in the circuit.