Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Map University Physics Ta presented by Sapling Learning The mass of a particular

ID: 2036554 • Letter: M

Question

Map University Physics Ta presented by Sapling Learning The mass of a particular eagle is twice that of a hunted pigeon. Suppose the pigeon is flying north at 17.5 m/s, when the eagle swoops down, grabs the pigeon, and flies off. At the instant right before the attack, the eagle is flying toward the pigeon at an angle ? = 575° below the horizontal, and a speed of 40.1 m/s. What is the speed of the eagle immediately after it catches its prey? Number m/s ?? 40.1 m/s What is the magnitude of the angle, measured from horizontal, at which the eagle is flying immediately after the strike? 17.5 m/s Number

Explanation / Answer

In inelastic collision

Using Momentum conservation in the x-direction

Pix = Pfx

m1*u1x + m2*u2x = (m1 + m2)*Vx

m1 = 2m & m2 = m

u1x = 40.1*cos 57.5 deg = 21.55 m/sec

u2x = u2 = 17.5 m/sec

m1 + m2 = 3m

2m*21.55 + m*17.5 = 3m*Vx

Vx = (2*21.55 + 17.5)/3 = 20.2 m/sec

Now in y-direction

Piy = Pfy

m1*u1y + m2*u2y = (m1 + m2)*Vy

m1 = 2m & m2 = m

u1y = -40.1*sin 57.5 deg = -33.82 m/sec

u2y = 0

m1 + m2 = 3m

2m*(-33.82) + m*0 = 3m*Vy

Vy = (-2*33.82 + 0)/3 = -22.55 m/sec

Now final speed will be

V = sqrt (Vx^2 + Vy^2)

V = sqrt (20.2^2 + 22.55^2) = 30.27 m/sec

Direction = arctan( (22.55/20.2) = 48.15 deg below horizontal

Please Upvote.