Class i Help Homework #10 Begin Date: 3/12/2018 12:00:00 AM-Due Date: 4/8/2018 1
ID: 2037373 • Letter: C
Question
Class i Help Homework #10 Begin Date: 3/12/2018 12:00:00 AM-Due Date: 4/8/2018 11:59:00 PM End Date: 4/15/2018 12:00:00 AM (3%) Problem 21: A block of aluminum at a temperature of ?? = 35 degrees C has a mass of rn,-11 kg. It is brought into contact with another block of aluminum with a mass of m1,-0.5m, at a temperature of T2 = 12 degrees C. This aluminum has a heat capacity of c898 J/kg K 33% Part (a) Input an expression for the final temperature of the blocks Grade Summary Deductions Potential 0% 100% Submissions Attempts remaining: (5% per attempt) detailed view 4 5 6 1 2 3 0 Submit Hint I give up! Hints: 2% deduction per hint. Hints remaining: 3 Feedback: 2% deduction per feedback. -là 33% Part (b) what is the temperature in degrees C? D ? 33% Part (c) What was the change in heat of block 1, in J?Explanation / Answer
Suppose final temperature is Tf, then
Heat released by m1 = Heat gained by m2
Heat released/gained is given by = m*C*dT
m1*C*dT1 = m2*C*dT2
m1*dT1 = m2*dT2
dT1 = T1 - Tf
dT2 = Tf - T2
m1*T1 - m1*Tf = m2*Tf - m2*T2
Tf = (m1*T1 + m2*T2)/(m1 + m2)
Part B
Tf = (11*35 + 5.5*12)/(11 + 5.5)
Tf = 27.33 C
Part C
Q1 = m1*C*dT1
C = specific heat of aluminum = 898 J/kg-K
Q1 = 11*898*(35 - 27.33)
Q1 = 75764.26 J
Please Upvote.