Problem 8.65 PartA Constants | Periodic Table A driver notices that her 1080 kg
ID: 2038191 • Letter: P
Question
Problem 8.65 PartA Constants | Periodic Table A driver notices that her 1080 kg car slows down from 98 km/h to 62 km/h in about 6.0 s on the level when it is in neutral. Approximately what power (in watts) is needed to keep the car traveling at a constant 80 km/h? Express your answer using two significant figures Submit RequestAnswer Part B Approximately what power (in hp) is needed to keep the car traveling at a constant 80 km/h? Express your answer using two significant figures hp Submit RequestAnswerExplanation / Answer
Problem 8.65
Part A:
98 km/hr = 98 x 1000/3600 = 27.222 m/s
62 km/hr = 62 x 1000/3600 = 17.222 m/s
Decrease in Kinetic Energy of car = 1/2m (27.2222) - 1/2 m(17.2222)
Delta KE = 0.5 x 1080 x (741.04 - 296.60) = 239995.347 J
Time taken t = 6.0 s
Hence, power required must be equal to rate of decrease of KE = 239995.347/6.0 = 3999.22 W
Required power P = 3999.22 W for keeping constant speed.
Part B,
One HP = 746 Watt
Hence, 3999.22 Watt in HP = 3999.22/746 = 53.62 Horse Power