Class Management I Help Homework 8 Begin Date: 3/29/2018 12:00:00 AM-Due Date: 4
ID: 2038470 • Letter: C
Question
Class Management I Help Homework 8 Begin Date: 3/29/2018 12:00:00 AM-Due Date: 49/2018 11:59:00 PM End Date: 4/9/2018 11-59:00 PM (8%) Problem 1: A cue ball of mass m.-0.395 kg is shot at another billiard ball, with mass m2 = 0.555 kg, which is at rest The cue ball has an initial speed of v-S.5 m/s in the positive direction. Assume that the collision is elastic and exactly head-on A 256 Part (o) Write an expression for the horizontal component of the billiard ball's velocity, Va, afer the collision, in terms of the other variables of the problem. Grade Summary Potential 100% Submissions 0% Attempts remaining 7 per attempt) etailed view my Submit Hint I give up Hints: 2% deduction per hint. Hints remaining Feedback: 2% deduction per feedback. 25% Part (b) what is this velocity, in meters per second? i i à 25% Part (c) Wrte an expression for the horzontal component of the cue ball's velocity, v after the collision. - 25% Part (d) what is the horizontal component of the cue bars final velocity, in meters per second?Explanation / Answer
Now it is elastic collision, so
using momentum conservation
Pi = Pf
m1u1 + m2u2 = m1v1f + m2v2f
u2 = 0
u1 = v
m1v = m1v1f + m2v2f
another condition for elastic collision
u1 - u2 = v2f - v1f
u2 = 0
v2f = v + v1f
m1v = m1v1f + m2v2f
m1v = m1*v1f + m2*(v + v1f)
v1f*(m1 + m2) = (m1 - m2)v
Solving above equation
v1f = v*(m1 - m2)/(m1 + m2)
v2f = v + v1f
v2f = v + v*(m1 - m2)/(m1 + m2)
v2f = 2*m1*v/(m1+ m2)
Part B
v2f = 2*0.395*5.5/(0.395 + 0.555)
v2f = 4.574 m/sec
Part C
from above solution
v1f = v*(m1 - m2)/(m1 + m2)
Part D
v1f = 5.5*(0.395 - 0.555)/(0.395 + 0.555)
v1f = -0.926 m/sec
Please Upvote.