Merry Go Round 1 1 1 1 5 1 1 1 A merry-go-round with a a radius of R = 1.86 m an
ID: 2038573 • Letter: M
Question
Merry Go Round
1
1
1
1
5
1
1
1
A merry-go-round with a a radius of R = 1.86 m and moment of inertia I = 207 kg-m2 is spinning with an initial angular speed of ? = 1.57 rad/s in the counter clockwise direction when viewed from above. A person with mass m = 68 kg and velocity v = 4.6 m/s runs on a path tangent to the merry-go-round. Once at the merry-go-round the person jumps on, and holds onto the rim of the merry-go-round.
The new angular speed is 2.07 rad/sec
With this speed, with what Force must one hold onto the merry go round?
Explanation / Answer
m = 68 kg, R = 1.86 m
w = 2.07 rad/s
F = m w2 R
= 68 * 2.072 * 1.86
Force = 541.9 N