MasteringPhysics: HW08 - Google Chrome https://session.masteringphysics.com/myct
ID: 2038876 • Letter: M
Question
MasteringPhysics: HW08 - Google Chrome https://session.masteringphysics.com/myct/item KHW08 Exercise 8.31: Asteroid Collision Constants Two asteroids of equal mass in the asteroid belt between Mars and Jupiter collide with a glancing blow. Asteroid A, which was initially traveling at vA1 40.0 m/s with respect to an inertial frame in which asteroid B was at rest, is deflected 30.0° from its original direction, while asteroid B travels at 45.0o to the original direction of A as shown in (Figure 1)Explanation / Answer
using momentum conservation
in X-direction
Pxi = Pxf
mA = mB = m
m*Vaxi + m*Vbxi = m*Vaf*cos 30 deg + m*Vbf*cos 45 deg
Vaxi + Vbxi = Vaf*cos 30 deg + Vbf*cos 45 deg
Vbxi = 0
40 + 0 = Vaf*0.866 + Vbf*0.707
in y-direction
Pyi = Pyf
mA = mB = m
m*Vayi + m*Vbyi = m*Vaf*sin 30 deg - m*Vbf*sin 45 deg
Vayi + Vbyi = Vaf*sin 30 deg - Vbf*sin 45 deg
Vbyi = Vayi = 0
0 + 0 = [Vaf*0.5 - Vbf*0.707]
Vaf = Vbf*(0.707/0.5) = 1.414*Vbf
using bolded equation
40 + 0 = Vaf*0.866 + Vbf*0.707
40 = Vbf*1.414*0.866 + Vbf*0.707
Vbf = 40/(1.414*0.866 + 0.707) m/sec = 20.71 m/sec (Speed of Asteroid B)
Vaf = 1.414*Vbf = 1.414*20.71 m/sec = 29.28 m/sec (Speed of Asteroid A)
Part C
Fraction of KE will be
F = dKE/KEi
dKE = KEf - KEi
KEi = 0.5*m*Vai^2
KEf = 0.5*m*Vaf^2 + 0.5*m*Vbf^2
F = [(0.5*m*Vaf^2 + 0.5*m*Vbf^2) - 0.5*m*Vai^2]/(0.5*m*Vai^2)
F = [Vaf^2 + Vbf^2 - Vai^2]/Vai^2
F = (29.28^2 + 20.71^2 - 40^2)/40^2
F = -0.1961 = 19.61%
(Please Check in which you need fraction, try both 0.1961 OR 19.61%)
Please Upvote.