For the figure shown below, the object of mass -8 kg start moving from rest and
ID: 2039023 • Letter: F
Question
For the figure shown below, the object of mass -8 kg start moving from rest and slides through the smooth surface and keep moving through the horizontal surface that is only rough in a section of distance "d" and keep moving until it hits a spring of elastic constant "K". Find the maximum distance the spring is compressed. (Assume H-20m, d-5m, ?.-04, K 4000N/m) 1. 8kg 20 m smooth d (rough section) For the conical pendulum show in the figure below do the following: (a) Draw th free body diagram (b) Calculate the angular velocity o of the mass m. (c) Calcul the period of rotations. (d) Find the value of the tension in the string. Assume t length of the string is 0.2m, 0-30 and m 0.05 kg. 2.Explanation / Answer
mass m = 8kg
height h = 20 m
coeffcient of kinetic friction ? = 0.2
spring constant k = 0.25 N / m
distance d = 0.5 m
initial speed at the bottom u = ?[ 2gh ]
= 19.79 m / s
Accleration a = - ?g = -3.92 m / s ^ 2
final speed v = ?
from the relation v ^ 2- u ^ 2= 2aS
final speed v = ?[ u ^ 2 + 2aS ]
= sqrt (19.79^2 - (2*3.92*5))
= 18.77 m / s
Kinetic energy just before hit the block = maximum elesticpotential energy
( 1/ 2) m v ^ 2 = ( 1/ 2) k x ^ 2
maximum compression x = v ?[ m / k ]
= 18.77 *sqrt(8/4000)
=0.8394 m
Kindly ask other questions in New post according to the chegg policy