If the wavelengths are the same, then the frequencies are the same, so the frequ
ID: 2039788 • Letter: I
Question
If the wavelengths are the same, then the frequencies are the same, so the frequency of the n-5 mode of the stopped pipe is also 1380 Hz. The n 5 mode frequency is 5f1 5(v/4L). If this equals 1380 Hz, thern onstants Let's now apply our equations for the normal modes of open and closed pipes. On a day when the speed of sound is 345 m/s, the fundamental frequency of an open organ pipe is 690 Hz. If the n 2 mode of this pipe has the same wavelength as the n 5 mode of a stopped pipe, what is the length of each pipe? 1380 Hz345 /and Lstopmed 0.313 m 4L stopped REFLECT A final possibility is a pipe that is closed at both ends and therefore has nodes at both ends This pipe wouldn't be of much use as a musical instrument because there would be no way for the vibrations to get out of it. Part A Practice Problem: gure 1 of 1 On another day, if the difference between the frequency of the 4 mode of the open pipe and th frequency of the 9 mode of the stopped pipe is 4.45 Hz, what is the speed of sound? open 0.250 m Express your answer in meters per second to three significant figures Open pipe:i-690 Hz m/s Open pipe: f2 2f, Lclesed Submit Request Answer Stopped pipe: fsExplanation / Answer
Lopen = 0.25m
L stopped = 0.313 m
part A:
for open pipe fn = nV/2L
for stopped pipe fn = nv/4L
(f4)open - (f9)stopped = 4.45
(4*v/(2*0.25))- (9*v/(4*0.313)) = 4.45
v = 5.483 m/s