5.(a) Calculate the approximate distance to the lightning if the thunder is hear
ID: 2040381 • Letter: 5
Question
5.(a) Calculate the approximate distance to the lightning if the thunder is heard 14 seconds after the Bash and the temperature of the air is 36 C. (Ignore the time taken by light to travel the same distance.) (4 Points.) (b) If an elephant call produces a sound with a frequency of 250 Hz in air, what is the wavelength of this sound?(2 Points.) (Use the speed of sound given on the first page.) (c) A hiker determines the length of a lake by listening for the echo of her shout reflected by a cliff at the far end of the lake. She hears the echo 6s after shouting. Determine the length of the lake. Give your answer in miles(1 km 1000 m, 1 mile 1.61 km.). (3 Points.)(Use the speed of sound given on the first page.)Explanation / Answer
lets consider the velocity of sound to be = 343 m/s
a) distance= speed* time= 343*14= 4802 m
b) wavelength= speed/frequency= 343/250 = 1.372 m
c) distance = speed * time= 343*3= 686m = 0.426 miles
comments in case any doubt.. goodluck