Carbon-14 is a radioisotope that is used for dating biological organisms. The ha
ID: 2040855 • Letter: C
Question
Carbon-14 is a radioisotope that is used for dating biological organisms. The half-life of C-14 is 5730 years. When a one-gram sample of carbon from fresh peat is measured for radioactivity, 900 beta decays are recorded every hour A one-gram sample of carbon is obtained from a peat deposit and is measured for radioactivity. If 450 beta decays are observed every hour, how many half-lives of C-14 have passed since the deposit was formed? ? 450 O 1/2 Approximately how old is the peat deposit? O 11460 years O 5280 years O 2865 years O 5730 years Another one-gram sample is obtained from a different peat deposit at a different site. If 28 beta decays are measured every hour, about how old is this sample? O 160440 years O 28650 years O 5702 years O 183360 yearsExplanation / Answer
a) 1
we know, activity is proportional to number of radiactive nuclei present in the sample.
when t = T1/2 number of nuclei becomes half.
so, A = Ao/2 (450 = 900/2)
b) 5730 years
because, Activity has become half.
it happens, t = T1/2
= 5730 years
c) 28650 years
decay constant, lamda = 0.693/(T1/2)
= 0.693/5730
= 1.209*10^-4 year^-1
let time t,
A = Ao*e^(-lamda*t)
A/Ao = e^(-lamda*t)
ln(A/Ao) = -lamda*t
t = -ln(A/Ao)/lamda
= -ln(28/900)/(1.209*10^-4)
= 28702 yesrs