David and Jenny are pushing a sofa in opposite directions with forces of 530 N a
ID: 2044670 • Letter: D
Question
David and Jenny are pushing a sofa in opposite directions with forces of 530 N and 270 N respectively. The mass of the sofa is 48 kg. The sofa is initially at rest before it accelerates. There is no friction acting on the sofa. (a) calculate the acceleration of the sofa. (b) How long does it take the sofa to move 100 m? (c) What is the sofa's velocity at this point?I know the answers, I just need help in the steps and the process so if you can please show the steps clearly so I can follow you step-by-step. Thanks so much!!
Explanation / Answer
a) accln = (530-270 )/48 = 5.417 m/s2
b) time = t , then ,
100 = 0.5 x 5.417 x t2
So, t = 6.08 s
c) sofa's velocity = 5.417 x 6.08 = 32.9 m/s