A projectile is shot from the edge of a cliff 115 above ground level with an ini
ID: 2047908 • Letter: A
Question
A projectile is shot from the edge of a cliff 115 above ground level with an initial speed of 65.0 at an angle of 35.0 with the horizontal, as shown in the figure .At the instant just before the projectile hits point P, determine the angle made by the velocity vector with the horizontal.
Explanation / Answer
vo=65 m/s==>vox=vo*cos(35º)=53.245 m/s==>voy=vo*sin(35º)=37.28 m/s -115 m=65*sin(35º)*t-1/2*9.8*t²?t=9.9641 s==>x=vox*t=530.54 m vox=53.245 m/s, vy=voy-9.8*9.9641=-60.37 m/s==>v(53.245²+60.37²)=80.5 m/s tan-1(-60.37/53.245)˜-48.6º