The coefficient of friction between a block of mass 0.5kg and a surface are 0.70
ID: 2053846 • Letter: T
Question
The coefficient of friction between a block of mass 0.5kg and a surface are 0.70 and 0.40. Assume the only other force acting on the block is that due to gravity. What is the magnitude of the frictional force (in newtons) on the block if the block is at rest and the surface is horizontal? use g=9.79 m/s^2The coefficient of friction between a block of mass 2kg and a surface are 0.65 and 0.35. Assume the only other force acting on the block is that due to gravity. What is the magnitude of the frictional force (in newtons) on the block if the block is at rest and the surface is inclined at 25 degrees? use g=9.79 m/s^2
Explanation / Answer
as the block is at rest and there are no other forces acting there wont be any frictional forces .... Frictional force develops only to oppose motion,as htere is no force trying to move the block ....friction force = 0 If the surface is inclined then there is a force mgsin(25) along the plane as the block is at rest Friction force developed = mgsin(25) = 8.275 N