Question
QUESTION 1 : What is the magnitude of the torque that acts on the loop, if it is mounted with its plane at an angle of 22.0° to the direction of B, which is uniform and equal to 2.00 T?
QUESTION 2 : What is the direction of the above torque? Enter a number according to:1:+x, 2:-x, 3:+y, 4:-y, 5:+z, 6:-z.
The figure shows a rectangular loop of wire of 100 turns, 38.0 by 48.0 cm. It carries a curent of 1.50 A and is hinged at one side.*** QUESTION 1 : What is the magnitude of the torque that acts on the loop, if it is mounted with its plane at an angle of 22.0 to the direction of B, which is uniform and equal to 2.00 T? QUESTION 2 : What is the direction of the above torque? Enter a number according to:1:+x, 2:-x, 3:+y, 4:-y, 5:+z, 6:-z.
Explanation / Answer
magnetic moment = = iA = 1.50*0.38*0.48 (-cos22 k + sin22 i)
>>>> = -0.201 k + 0.0811 i
= ×B
= (-0.201 k + 0.0811 i) × (2 i)
= - 0.40 j
>>>>> magnitude of torque = 0.40 N.m
>>>>> direction = -y