Question: A stone is dropped at t = 0 s. A second stone, with a mass 4.0 times t
ID: 2061794 • Letter: Q
Question
Question: A stone is dropped at t = 0 s. A second stone, with a mass 4.0 times that of the first, is dropped from the same point at t = 0.24 s. How far from the release point is the center of mass of the two stones at t = 0.40 s? Assume that neither stone has yet reached the ground.Attempted Solution: I solved for where the first stone would be at the time stone two was dropped (2.76m), then found where the first stone would be at 0.40s (1.229m) and added 2.76 m to it to get the position of the second (3.989m). I multiplied these by their respective weights, added them, and divided by the mass of the two stones together to get 1.781, but this was incorrect.