Two biconvex lenses of focal length f=27cm are placed at x=27 and x=-27cm (assum
ID: 2075276 • Letter: T
Question
Two biconvex lenses of focal length f=27cm are placed at x=27 and x=-27cm (assume positive is to the right and negative is to the left). If an object is placed 39.15 cm to the right of the rightmost lens, where is the final image located relative to the lens? 14.85 cm b. A plane mirror and a bi-convex lens of focal length f=24cm are placed on a large optical bench at x=0 and x=24cm respectively (assume positive is tc the right and negative is to the left). If an object is placed 30.24 cm to the right of the lens, where is the final image located relative to the lens? cmExplanation / Answer
b]
1/f = 1/v + 1/u
1/24 = 1/v + 1/30.24
=> v = 116.307 cm to the left of the lens.
this gets reflected entirely from the plane mirror. This reflected light shall now pass through the lens again.
u' = - 116.307 + 24 = - 92.307 cm
1/24 = 1/v + (-1/92.307)
v = 19.05 cm to the right of the lens.