Secure https 8&offset; next Phys 212 Section 2 Spring 2017 CH30 HWY Problem 30.3
ID: 2075710 • Letter: S
Question
Secure https 8&offset; next Phys 212 Section 2 Spring 2017 CH30 HWY Problem 30.3 Problem 30.3 Part A A 10.0 cm long wine is pulled along a U-shaped How big is the pulling foroe? conducting rail in a perpendicular magnetic feld. The total resistance of the wire and rail is 0.310 n. Pulling Express your answer with the appropriate units the wire at a steady speed of 4.00 m/s oauses 4.00 W of power to be dissipated in the circuit. Value l Units Submit My Answers Give Up Part B What is the strength of the magnetic field? Express your answer with the appropriate units. Value Units Submit My Answers Give UpExplanation / Answer
Pulling force = P / v
= 4.00 /4.00
Fpulling = 1.00 N
b) P = v2 l2 B2 / R
B = sqrt [ R Fpulling / v l2 ] = sqrt [0.310 * 1.00 / 4 * 0.12]
= 2.78 T