The diagram at right shows a square loop of wire, being pulled at constant speed
ID: 2076429 • Letter: T
Question
The diagram at right shows a square loop of wire, being pulled at constant speed in the direction shown; the dimensions of the square, and the speed, are indicated. The total resistance of the loop is 0.1 ohm. There is a uniform magnetic field of magnitude 0.8 T, pointing into the page, to the right of the dotted line; to the left of the dotted line the magnetic field is zero. At time t = 0 the right corner of the loop first enters the magnetic field. (a) Determine the induced current in the loop, as a function of time. (b) Determine the maximum value of the induced current in the loop, and also determine where the loop is when the current is a maximum (specify it by how far into the magnetic field the right corner of the loop is at that instant).Explanation / Answer
here ,
for the loop
length of diagonal = sqrt(2) * 10 = 14.14 cm
Now, untill the half diagonal is inside
t = .1414/(2 * 10) = .00707 s
for 0 < t < 7.07 *10^-3 s
perpendicular length entering the magnetic field
L = (v * t) * tan(45) * 2
L = 2 * v * t
induced current in the loop = 2 * vt * v * B/R
induced current in the loop = 2 * 10^2 * 0.80 * t/0.10
induced current in the loop = 1600 * t
Now, for 7.07 *10^-3 < t < 2 * 7.07 *10^-3
perpendicular length , L = 2 *(0.1414 - v * t)
induced current in the loop = 2 *(0.1414 - v * t) * v * B/R
induced current in the loop = 2 * (0.1414 - 10 * t) * 0.80* 10/0.10
induced current in the loop = 160 * (0.1414 - 10 * t)
after that for t > 2 * 7.07 *10^-3 s
induced current = 0 A
b)
maximum induced current in the loop = 0.1414 * 10 * 0.80/.10
maximum induced current in the loop = 11.3 A
the current is maximum when half the loop is inside , when upper and lower corners are entering the magnetic field