An object moving with uniform acceleration has a velocity of 14.0 cm/s in the po
ID: 2078520 • Letter: A
Question
An object moving with uniform acceleration has a velocity of 14.0 cm/s in the positive x direction when its x coordinate is 2.97 cm. If its x coordinate 2.25 s later is -5.00 cm, what is its acceleration? The driver of a car slams on the brakes when he sees a tree blocking the road. The car slows uniformly with acceleration of -5.45 m/s^2 for 4.40 s, making straight skid marks 60.2 m long, all the way to the tree. With what speed does the car then strike the tree? 1.69 m/s A particle moves along the x axis. Its position is given by the equation x = 2.1 + 2.7t - 35t^2 with x in meters and t in seconds. (a) Determine its position when it changes direction. 2.62 m (b) Determine its velocity when it returns to the position it had at t = 0 (Indicate the direction of the velocity with the sign of your answer.) -2.7 m/sExplanation / Answer
displacement = - 5 - 2.97 = 7.97 cm = 0.0797 m
v0 = 0.14 m/s
t = 2.25s
x = v0t + a t^2 /2
- 0.0797 = 0.14 x 2.25 + (a x 2.25^2 / 2)
a = - 0.16 m/s^2 Or - 16 cm/s^2 ........Ans
9. a = - 5.45 m/s^2
t = 4.40 s
d = 60.2 m
d = v0 t + a t^2 /2
60.2 = (v0 x 4.40) - (5.45 x 4.40^2 / 2)
v0 = 25.7 m/s .......Ans
10. x = 2.1 + 2.7t - 3.5t^2
when it changes its direction,
v = dx/dt = 0
dx/dt = 2.7 - 7t = 0
t = 0.386 s
x = 2.1 + (2.7x 0.386) - (3.5 x 0.386^2) = 2.62 m
(b) at t= 0 ,
x = 2.1 m
2.1 + 2.7 t - 3.5t^2 = 2.1
t = 0 Or 0.77 s
v = dx/dt =2.7 - 7t
t = 0.77s
v =2.7 - 7(0.77) = - 2.7 m/s