Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Relevant formulas are below in the example problem that i do NOT need solved. PR

ID: 2083925 • Letter: R

Question

Relevant formulas are below in the example problem that i do NOT need solved.
PROBLEM R-1-3 A radar mounted on an automobile is used to detect a target traveling in the front. The operating frequency of the radar is: 9375 MHz. The pulse width is: 10 ns. The maximum range required is: 500 ft. assume antenna dimension as: 1 ft x 1 ft and antenna efficiency pa 0.6. What would be the antenna gain? Find the average power to detect a 10 m target at a range of 500 ft, if the minimum detectable signal (receiver sensitivity), S 5 x 10 13 watts. CAnswer hint: Pav l HLW) (ii) A certain C-band radarhas the following parameters: Determine the maximum range in km. (Answer hint: Rmar 86,2 km) Band f Rma 113.987 56 15 0.2 45 dB 0.1 m GHz MMW us

Explanation / Answer

clc
clear all
close all
%% part 1
% frequency
f = 9375e6;
%speed of light
c = 3e8;
% wavelength
lambda = c/f;
%pulse width
tau = 10e-9;
%max distance
rmax = 500*0.3048;
% r = ct/2 , using this, total time for a pulse is find
t_total = 2*rmax/c;
% t_0n/t_0ff
duty_cycle = tau/t_total;
% antenna dimensions in meters
ant_dim = 1*1*0.3048^2;
% antenna efficiency
ant_eff = 0.6;
% ant gain = 4*pi*Ae/lambda^2
ant_gain = 4*pi*ant_dim*ant_eff/lambda^2;
% radar cross section
rcs = 10;
% min detectable signal
smin = 5e-13;
% peak transmitted power
pt = rmax^4*(4*pi)^3*smin/(ant_gain^2*rcs*lambda^2);
% average power
p_avg = pt*duty_cycle

%% ques 2
f = 5.6e9;
c = 3e8;
lambda = c/f;
ant_gain = 10^(45/10);
smin = 10^(-113.987/10);
rcs = 0.1;
pt = 1.5e6;
rmax = (pt*ant_gain*ant_gain*lambda*lambda*rcs/((4*pi)^3*smin))^0.25

gives

p_avg =

1.0994e-006


rmax =

8.5853e+004