Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

The force on a wire is a maximum of 6.00*10^-2 N when placed between the pole fa

ID: 2092001 • Letter: T

Question

The force on a wire is a maximum of 6.00*10^-2 N when placed between the pole faces of a magnet. The current flows horizontally to the right and the magnetic field is vertical. The wire is observed to "jump" toward the observer when the current is turned on. Facing South Pole I, current, = 1.7A If the wire is tipped so that it makes an angle of 29.0 deg with the horizontal, what force will it now feel? N=? ***now the forcfe will become Bilsin17.3=0.116*362.59*0.131sin17.3=1.6385N*** -EQUATION DOES NOT WORK!!!

Explanation / Answer

F = ILBsintheta

= (6.00x10^-2)sin(61