Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A small circular loop of wire of radius 5.0 cm and resistance R = 9.0 10-4 ? is

ID: 2093287 • Letter: A

Question

A small circular loop of wire of radius 5.0 cm and resistance R = 9.0 10-4 ? is centered inside a large circular loop of wire of radius 50 cm (see figure below). The larger loop, which initially carries a current I = 8.3 A, is cut and its current is reduced to zero over a time interval of 9.0 10-7 s. Find the average current in the smaller loop during this time interval. (The magnetic field of the larger loop is approximately constant over the smaller loop.)


What is the Magnitude?



What is the direction?










10 cm 50 cm

Explanation / Answer

B=I/2R

=0.000010430087609918115 T

=104.3009*10^-6 T

A=*0.05^2

= 0.00785

1= BA =104.3009*10^-6* 0.00785 = 81.8762065*10^-8

2=0

induced emf =81.8762065*10^-8/9.0*10-7

=0.90975 v

current=0.90975 /9.0 10-4

=1010.8174 A

Induced current is so that to oppose the change.

The current will flow in clockwise direction.