Forensic scientists can measure the muzzle velocity of a gun by firing a bullet
ID: 2093680 • Letter: F
Question
Forensic scientists can measure the muzzle velocity of a gun by firing a bullet horizontally into a large hanging block that absorbs the bullet and swings upward. The measured maximum angle of swing can be used to calculate the speed of the bullet. In one such test, a rifle fired a 4.20 g bullet into a 2.50 kg block hanging by a thin wire 75.0 cm long, causing the block to swing upward to a maximum angle of 34.7ofrom the vertical.
a.Use energy conservation and the picture from part a to determine how fast the block and bullet are moving after the collision.
b.What was the original speed of this bullet?
Explanation / Answer
a) mgh(1-cos34.7 = 1/2mv^2
v = sqrt[2gh(1-cos34.70] = 1.62 m/s
b)m1u = (m1+m2)v
u = 959.9 m/s