Please do not answer this question without the steps needed to solve it. I have
ID: 2093699 • Letter: P
Question
Please do not answer this question without the steps needed to solve it. I have the answers; I am looking for an explanation that I can follow. I know the answers are 0.421 m/s and 0.237 Joules.
The question is. A 5.00 kg squid initially at rest ejects 0.250 kg of fluid with a velocity of 10.0m/s. What is the recoil velocity of the squid if the ejection takes 0.100 seconds and there is a 5.0 kg frictional force opposing the squid's movement. Also, how musch energy is lost to work done against the friction.
Explanation / Answer
conserving momentum
2.5*10 = 4.75*u
u = 0.526 m/s
now
impulse = F*dt = change in momentum
5*0.1 = 4.75*0.526 - 4.75*v
v = 0.421 m/s
so recoil vel = 0.421 m/s
energy lost = 1/2*m*(0.526^2 - 0.421^2 ) = 0.236 J