Imagine a regular shaped hillslope where the vertical distance from top to botto
ID: 2097297 • Letter: I
Question
Imagine a regular shaped hillslope where the vertical distance from top to bottom is 10 m and the horizontal distance from top to bottom is 50 m [i.e. the top of the hillslope is at (x,z)=(0,10) and the bottom of the hillslope is at (x,z)=(50,0), where x is the horizontal coordinate and z is the vertical coordinate
Calculate the slope of the hillslope?
Calculate the length of the hillslope?
Calculate the discharge per unit width from the hillslope if the soil surface is covered by a thin water layer of 1 cm and if the surface roughness is 0.03 sec [5 points] Tip: use the modified Manning equation that is given as Equation (15.9) of Hillel (2004).
What is the discharge from the hill if the width of the hillslope is 150 m?
Explanation / Answer
slope = rise/run = 10/50 = 1/5
distance = sqrt(10^2 + 50^2)=50.99