Show All work 1. A cube of mass 162 g is made from a metal with a density of 6 g
ID: 2097696 • Letter: S
Question
Show All work
1. A cube of mass 162 g is made from a metal with a density of 6 g/cm3 .
(a) What is the volume of the cube? (3 points)
(b) What is the length of each side? ( 2 points)
2. A vat open to the atmosphere contains water of density of 1000 kg/m3. Find the absolute pressure at 100 m depth of this vat. (5 points)
3. Would an object of mass 1000 kg and volume 1.6 m3 float or sink in water. (You must show all work leading to the determination of your final answer. (5 points)
4. A 400 cm3 block of aluminum of density 2.7 g/cm3 is lowered carefully into a completely full beaker of water. What is the weight of the water, in newtons ( N), that spills out of the beaker? (5 points)
5. A cubic meter of copper has a mass of 8730 kg. The block is lowered into a lake by a strong cable until the block is completely submerged. Draw a free-body diagram for the block showing and labeling all the forces that act on the block.
6. You exert a pressure of 35 N on the head of a thumbtack. The head of the thumbtack has a radius of 10 mm. What is the pressure on your thumb? (Remember the units for pressure and convert accordingly.) (5 points)
7. Legend says that Archimedes, in determining whether or not the king
Explanation / Answer
Please don't ask so many bits in one post...
i will answer some of these...
1) volume = mass/density = 162/6 = 27 cm^3
edge = cube root of volume = 3 cm
2) Absolute pressure = Patm+density*d*g
=1.01*10^5 + 1000*100*9.8 = 1081000 Pa
3. density = 1000/1.6 = 625 which is less than that of water,
so it will float...