The figure is a cross section through three long wires with linear mass density
ID: 2097780 • Letter: T
Question
The figure is a cross section through three long wires with linear mass density 54 g/m . They each carry equal currents in the directions shown. The lower two wires are 4.0 cm apart and are attached to a table.
What current I will allow the upper wire to "float" so as to form an equilateral triangle with the lower wires? (Answer in A)
Explanation / Answer
let legth of wire be L
Magnetic field due to a current carrying wire = u I /2pie*0.04
Force = 2 * I1 * L * u I /2pie*0.04 *cos 30 = 0.054 * L * 9.8 (by equilibrium)
So I1 = 0.2646 *2pie*0.04 / u =52920 / I
I = current in both the wires