To measure the static friction coefficient between a 2.59-kg block and a vertica
ID: 2098174 • Letter: T
Question
To measure the static friction coefficient between a 2.59-kg block and a vertical wall, the setup shown in the drawing is used. A spring (spring constant = 550 N/m) is attached to the block. Someone pushes on the end of the spring in a direction perpendicular to the wall until the block does not slip downward. If the spring in such a setup is compressed by 0.0625 m, what is the coefficient of static friction?
Explanation / Answer
coefficient of static friction* K*x = mg => coefficient of static friction = 2.59*9.8/ 550*0.0625 => coefficient of static friction= 0.738