You wind a small paper tube uniformly with 159 turns of thin wire to form a sole
ID: 2100597 • Letter: Y
Question
You wind a small paper tube uniformly with 159 turns of thin wire to form a solenoid. The tube's diameter is 9.83 mm and its length is 2.19 cm. What is the inductance, in microhenries, of your solenoid?You wind a small paper tube uniformly with 159 turns of thin wire to form a solenoid. The tube's diameter is 9.83 mm and its length is 2.19 cm. What is the inductance, in microhenries, of your solenoid?
You wind a small paper tube uniformly with 159 turns of thin wire to form a solenoid. The tube's diameter is 9.83 mm and its length is 2.19 cm. What is the inductance, in microhenries, of your solenoid?
Explanation / Answer
L = miu*N^2*S/l
miu =4*pi*10^-7 H/m N=159 l =2.19 cm S = pi*D^2/4 =7.58*10^-5 m^2
L =1.1*10^-4 H