You find a solid sphere of some unknown material. You determine its diameter to
ID: 2101405 • Letter: Y
Question
You find a solid sphere of some unknown material. You determine its diameter to be 6.53 cm and its mass 0.65 kg. what is its density? (use kg/m^3 as units)For some reason I keep getting this one incorrect. I used V=4/3*Pi*r^3 to find volume of sphere and then plugged it into the d=m/v equation. Please show me the steps! Thank you so much! You find a solid sphere of some unknown material. You determine its diameter to be 6.53 cm and its mass 0.65 kg. what is its density? (use kg/m^3 as units)
For some reason I keep getting this one incorrect. I used V=4/3*Pi*r^3 to find volume of sphere and then plugged it into the d=m/v equation. Please show me the steps! Thank you so much! You find a solid sphere of some unknown material. You determine its diameter to be 6.53 cm and its mass 0.65 kg. what is its density? (use kg/m^3 as units)
For some reason I keep getting this one incorrect. I used V=4/3*Pi*r^3 to find volume of sphere and then plugged it into the d=m/v equation. Please show me the steps! Thank you so much!
Explanation / Answer
density = mass /volume
= 0.65 / 4/3 * 3.14 * 0.03265^3
density = 4471 kg/m^3