Please answert this A satellite in Earth orbit has a mass of 104 kg and is at an
ID: 2102462 • Letter: P
Question
Please answert this
A satellite in Earth orbit has a mass of 104 kg and is at an altitude of 2.01 Times 106 m. (Assume that U = 0 as r rightarrow infinity.) What is the potential energy of the satellite-Earth system? The potential energy is zero when the object is very far away. Does the potential energy increase or decrease as the object moves closer? J What is the magnitude of the gravitational force exerted by the Earth on the satellite? N What force, if any, does the satellite exert on the Earth? (Enter the magnitude of the force, if there is no force enter 0.) NExplanation / Answer
a .
U = -GMm / R ;
U= -6.67 e -11 * 5.98 e 24 * 104 / [ 2.05 e 6 + 6.37 e 6 ]
U= - 4.9266 e 9<-------ans
b .
F = U / r= 4.92661 e 9 / [ 2.05 e 6 + 6.37 e 6] = 585.1N
c.
F = 585.1 <-----ans
since they are action reaction pair