A small 0.02 kg cylinder can slide without friction on a shaft that is attached
ID: 2103158 • Letter: A
Question
A small 0.02 kg cylinder can slide without friction
on a shaft that is attached to a horizontal turntable. The
shaft also passes through the coils of a spring with a
spring constant of 500 N/m, which is attached to the
turntable at one end, and to the cylinder at the other
end. The equilibrium length of the spring is equal to
the radius of the turntable; thus, when the turntable is
not rotating, the cylinder is at equilibrium at the center
of the turntable. The cylinder is given a small initial
displacement and, at the same time, the turntable is set
into uniform circular motion with an angular speed of
150 rad/s. What is the period (in seconds) of the
oscillations performed by the cylinder?
Explanation / Answer
omega = 150 rad/s
time = 2*pi/omega = 2*pi/150 = 0.0418879 sec