A rectangular loop is 1.2 m wide and 0.80 m tall and carries 0.50 A of current c
ID: 2103534 • Letter: A
Question
A rectangular loop is 1.2 m wide and 0.80 m tall and carries 0.50 A of current clockwise. Parallel to the shorter side of the loop and 1.0 m to the left is a straight wire carrying a 1.5 A current upwards. Find the net force and torque on the rectangular loop.A rectangular loop is 1.2 m wide and 0.80 m tall and carries 0.50 A of current clockwise. Parallel to the shorter side of the loop and 1.0 m to the left is a straight wire carrying a 1.5 A current upwards. Find the net force and torque on the rectangular loop.
Explanation / Answer
F net =( u * i1*i1*w/2*pi*)( 1 -(1/2.1)) = 2*10^-7*.5*1.5*0.8(1-(1/2.2)) = 6.55 * 10^-8 N torque T = NiaB sin0 as sin 0 =0 , T = 0