Question
please show work clearly. Thank you :) question number 36.
at a frequency of 60.0 Hz; 600 Hz; 6000 Hz. 34 A capacitor draws a 10.0 A rms current from a 20.0 V rms source, find the maximum instantaneous electrical power supplied to the capacitor the minimum instantaneous electrical power supplied to the capacitor. 35 Find the reactance of a 2.00 mH inductor at a frequency of 60.0 Hz; 600 Hz; 6000 Hz. Find the rms current that results from connecting a 200 mH inductor directly across a 120 V rms source, at a frequency of 60.0 Hz; 600 Hz; 6000 Hz. For the circuit in Fig. 22-52, the AC voltmeter V, 50.0 V rms. Find the readings of the AC ammeter A and of voltmeters V2 and V3. Assume that the
Explanation / Answer
a) inductor reactance= 2*3.14*60* 2/1000
=0.7536 ohm
current=120/0.7536
=159.2 A
b) 600 Hz
current=15.9 A
c)6000 Hz
current=1.59 A