Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Bob is talking to Alice using a tin can telephone, which consists of two steel c

ID: 2106095 • Letter: B

Question

Bob is talking to Alice using a tin can telephone, which consists of two steel cans connected by a 15.5-m long stretched steel wire. The wire has a linear density of 6.13 g/m and the tension in the wire is 32.4 N. The sound waves leave Bob's mouth, are collected by the can on the left, and then create vibrations in the wire, which travel to Alice's can, and are then transformed back into sound waves in air. How long does it take for the wave traveling in the wire to reach Alice?


0.0452 s 14.3 s 0.156 s 0.678 s 0.213 s

Explanation / Answer

velocity= sqrt( tension / linear density of wire)

=2.299 m/s

length of string= 15.5m

so time taken = length / velocity

=6.642 seconds