Polychromatic electromagnetic radiation falls on the double slits. For rays of f
ID: 2110115 • Letter: P
Question
Polychromatic electromagnetic radiation falls on the double slits. For rays of frequency f1 = 1.21x1014 Hz and f2 = 3.03x1014 Hz, find:i. The distance between the first maxima of these rays: Δx = cm
ii. The distance between the 18th maxima of these rays: Δx = cm Polychromatic electromagnetic radiation falls on the double slits. For rays of frequency f1 = 1.21x1014 Hz and f2 = 3.03x1014 Hz, find:
i. The distance between the first maxima of these rays: Δx = cm
ii. The distance between the 18th maxima of these rays: Δx = cm
Explanation / Answer
1) distance between the first maxima of these rays=(Lambda1-lambda2)*D/d=cD*(1/f1-1/f2)/d
2) distance between the 18th maxima of these rays=18*cD*(1/f1-1/f2)/d