Two blocks are connected by a massless frictionless string across a massless, fr
ID: 2110363 • Letter: T
Question
Two blocks are connected by a massless frictionless string across a massless, frictionless pulley. A block with mass m1=20kg sits on a frictionless horizontal surface. A second block with a mass m2=55kg is pulled up a frictionless incline by an applied force Fa with a magnitude of 300N. The applied force is parallel to the incline, which is angled 30 degrees above the horizontal.
What is the magnitude of the normal force exerted on the 55kg block by the incline?
What is the acceleration of the 20kg block?
Explanation / Answer
sum forces perpindicular to the slope
N - m g cos theta = 0
N = 55*9.81*cos(30)= 467.264 N
sum forces parallel to motion
300 - 55*9.81*sin(30) = (20+55)*a
a=0.403 m/s^2