Question
physics
An electric device draws 6.00A at 240 V. If the voltage drops by 30% , what will be the current, assuming nothing else changes? If the resistance of the device were reduced by 30% , what current would be drawn at 240 V? Consider the combination of capacitors shown in the diagram, where C1= 3.00muF , C2 = 11.0muF , C3 = 3.00muF , and C4 = 5.00muF (Figure 1) Find the equivalent capacitance CA of the network of capacitors. Two capacitors of capacitance C5 = 6.00muF and C6 = 3.00muF are added to the network, as shown in the diagram.(Figure 1) Find the equivalent capacitance CB of the new network of capacitors.
Explanation / Answer
1.) i= 6A ; V=240 ;
R= 40;
(a) if voltage drops by 30%. new V=168 ;
i= V/R= 4.2 A
(b) if resistance drops by 30%. new R=28 ;
i=V/R=8.57 A