help me solve this pls A metal sphere with radius ra = 1.30cm is supported on an
ID: 2112457 • Letter: H
Question
help me solve this pls
Explanation / Answer
1) The potential difference of two concentric spheres is given by:
V = q / (4*pi*epsilon0) * (1/r1 - 1/r2)
resolving in q leads to:
q = V*4*pi*epsilon0 / (1/r1 - 1/r2) = 490 *4 * 3.1415 * 8.854e-12 / (1/0.013 - 1/0.095)
= 8.211E-10 Coulomb
2) Yes, they are mutually perpendicular, because the E vector is the gradient of the electric potential. (Compare the electric potential to path of equal altitude around a mountain. The E vector can be compared to the direction and slope of the steepest descent (or ascent)).
3) a) Equipotential surfaces are closer together when the magnitude of E(vector) is largest.