I only have on try left on A so I would prefer the actually answer and I will re
ID: 2112839 • Letter: I
Question
I only have on try left on A so I would prefer the actually answer and I will rework the problem, preferably like that for all the parts, thanks.
Problem 2.99 A ball is thrown straight up from the edge of the roof of a building. A second ball is dropped from the roof a time of 1.16 later. You may ignore air resistance. Part A If the height of the building is 19.6 , what must the initial speed be of the first ball if both are to hit the ground at the same time? = One attempt remaining; Try Again Part B Consider the same situation, but now let the initial speed of the first ball be given and treat the height of the building as an unknown. What must the height of the building be for both balls to reach the ground at the same time for = 8.65 . = Part C If is greater than some value , a value of does not exist that allows both balls to hit the ground at the same time. Solve for . = Part D If is less than some value , a value of does not exist that allows both balls to hit the ground at the same time. Solve for .Explanation / Answer
second ball reaches the ground at
19.6=0.5*g*t1*t1
==>t1=2 s
so total time =1.16+2s
=3.16s
for the first ball 3.16/2=1.58 s it should reach the top most point
hence
v= g*1.58
=15.484 secs