Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A long straight wire has a current flowing through it. A measurement 1.80 cm fro

ID: 2113544 • Letter: A

Question

A long straight wire has a current flowing through it. A measurement 1.80 cm from the center of the wire shows that the magnetic field at that location is 7.0 %u03BCT. Answer the following questions without finding the current: (a) at a distance of 4.5 cm from the center of the wire what will be the magnetic field strength? (b) At what distance from the center of the wire will the magnetic field strength be 1.2 %u03BCT? (c) If the current triples, what will be the magnetic field strength at a distance of 2.80 cm from the center of the wire?

Explanation / Answer

B= mew i /(2 pi d)

here B is invesly propotianal to current


A) B at 4.5cm = (B at 1.8) (2/5) = 2.8 mew T

B) B at 1.2 cm = (B at 7cm )(7/1.2) = 10.5 mew T

C) B at 2.8 cm is = (B at 1.8cm)(/1.8/2.8) = 4.5 mew T

if current triples B = 4.5 x3 mew T = 13.5 mew T