Question
Answer ASAP pleease :
A block of mass m = 2.00 kg is released from rest h = 0.400 m from the surface of a table, at the top of a theta = 20.0degree incline as shown in Figure P5.58. The frictionless incline is fixed on a table of height H = 2.00 m. Figure P5.58 Determine the acceleration of the block as it slides down the incline. 3.351797 m/s2 What is the velocity of the block as it leaves the incline? 3.370835 Your response differs from the correct answer by more than 10%. Double check your calculations. m/s How far from the table will the block hit the floor? m How much time has elapsed between when the block is released and when it hits the floor? s (e) Does the mass of the block affect any of the above calculations? yes no
Explanation / Answer
velocity as it leaves: 2.8 m/s
block will hit the floor 1.44 m from the table
1.38 seconds elapsed from start to finish
mass will not affect outcome